חדקונית הדקל האדומה מידע וסכנות

חדקונית הדקל האדומה

חיפושית חדקונית הדקל האדומה, במהלך עבודה
חדקונית הדקל, במהלך עבודת כריתה של דקל קנרי

בעשור האחרון ניחתה מכה קשה על הדקלים בישראל - חדקונית הדקל האדומה. חיפושית אדמדמה עם חדק ארוך, עשתה את דרכה בדרך לא דרך מדרום אסיה לארצנו הקטנה. חרק קטן זה אחראי להשמדה של אלפי עצי דקל בארץ, ולכן הוא נחשב למזיק העיקרי והגדול ביותר של עצי הדקל.

גודלה של חיפושית בוגרת מגיעה ל-3.5 ס"מ וצבעה אדום חום. היא נוברת בדקלים, מטילה את ביציה ומשם בוקעים הזחלים המכרסמים את דרכם לליבו של הדקל, כן, כן... גם הם אוהבים לבבות דקל. ובהגיעם לליבו של הדקל הם מביאים עליו כליה. לאחר מספר שבועות הופך הזחל לגולם שהופך לחיפושית מעופפת, המחפשת לה עץ חדש.

חיפושית חדקונית הדקל האדומה, במהלך עבודה
כריתת דקל קנרי, אין גישה למשאית

הדקל הקנרי הוא הדקל העיקרי שנפגע כתוצאה מהחיפושית, ככל הנראה קל לחיפושית לדגור בדקל זה. אולם כתוצאה מדגירתם התמעטו עד מאוד הדקלים הקנרים, ולכן החיפושית החלה להימצא יותר ויותר בדקלים אחרים כדוגמת דקל הוושינגטוניה, הקוקוס ודקל התמר המצוי.

הנזקים ופוטנציאל ההרס מדקלים נגועים אלה הם שונים מעץ לעץ, ויש ללמוד כל תופעה בנפרד. אומנם קשה לזהות דקל נגוע, והזיהוי בדרך כלל יהיה בשלבים מאוחרים, בהם שיקום העץ יהיה בלתי אפשרי, וכריתה או הסרה של הכותרת תהינה הכרחית.

בדקל קנרי בשלבים הסופים של הדגירה יהיה ניתן לראות דעיכה והצהבה של עלי הכותרת. בשלב זה על אף ההדברה, אין זה ברור כלל האם יהיה ניתן להציל את העץ.

ישנם ארבעה שלבים עיקריים בדקל קנרי נגוע

  • בשלב הראשון - עלי הדקל דועכים ומתחילים להצהיב.

  • בשלב השני - הוא הריקבון של כותרת העץ, ענפים יבשים מתנתקים ונופלים במגע קל, לעיתים אף ניתן להריח ריח של שתן. ובבסיס העלים יהיה ניתן לראות בבירור כרסום של תולעת החדקונית.

  • בשלב השלישי - הוא ניתוק מוחלט של ליבו של העץ, ליבו של העץ יכולה לשקול מעל 120 ק"ג ללא העלים! ולכן צריך לשים לב שאם החלטתם מסיבה כלשהי להשאיר את הגזע עומד על תילו, יש להוריד את הכותרת. בסיס העלים הרקוב, משקלו רב, ולעתים הוא נופל מעצמו או מדחיפה או משיכה קלה. ולכן צריך לנקוט במשנה זהירות. באופן כללי דקל קנרי בעל משקל רב מאוד, הכותרת העליונה עם העלים יכולה להגיע ל-3 טון (כולל הגזע העליון). וכלל העץ יכול להגיע למשקל של בין 8 ל 10 טון.

  • בשלב הרביעי - התייבשות הגזע. עם הזמן, הגזע מתייבש מנוזלים. כאשר הגזע עומד על תילו הדבר יכול לארוך הרבה מאוד זמן. הגזעים של הדקל הקנרי, כאמור, כבדים מאוד, משקל של כמעט 300 ק"ג למטר גזע. אך התייבשות של הגזע מורידה 80% ממשקל העץ ואף יותר.

עץ דקל קנרי מת

קריסת דקל תמר

לדעתי, הפגיעה המסוכנת ביותר היא הפגיעה בעצי דקל התמר. במרוצת הזמן בעקבות דלדול בהימצאותם של דקלים קנרים, חדקונית הדקל נאלצת לעשות את דרכה לדקלי התמר. למיטב הבנתי, שלא כמו הדקל הקנרי, הפגיע יותר בכותרת העץ. הדקל תמר פגיע יותר בבסיסו, לחדקונית יותר קל לחדור דרך החוטרים החדשים של עץ התמר או שורשי אוויר. דרכם היא נכנסת לבסיס הגזע שקוטרו אף לא מגיע למחצית הקנרי. בכך החדקונית מחלישה את יציבותו ויכולה להביא לקריסתו הפתאומית.

כמובן, ייתכן מאוד שחלקים גבוהים יותר יהיו נגועים ובכך יהוו איום לכותרת העץ, אשר גם היא תוכל לקרוס ולהוות איום לרכוש ועוברים ושבים, ולכן מומלץ מאוד לטפל בעצים מדי שנה.

הזיהוי כאמור צריך להיעשות כמה שיותר מוקדם, מאחר וכרסום בגזע של עץ דקל יכול להביא לקריסה מסוכנת ופתאומית. אם ברשותכם עצי תמר, ישנה חשיבות גדולה להדברה ולבדיקת הימצאותם של טפילים אלו. משרד החקלאות אף הוציא אזהרה ברורה בנושא, כי עצי דקל התמר פגיעים מהחדקונית יכולים להוות סיכון ממשי לחיי אדם.

לתופעה זו אין פתרונות קסם, חשוב מאוד להיות ערניים, להוציא חוטרים חדשים מגזע העץ, לשמור על ניקיון העץ מדי שנה (לאורך כל העץ, ובבסיסו), ובדיקה אחת לחצי שנה. ניתן יהיה לראות בבירור דקל תמר פגוע מחדקונית. החיפושיות יהיו בקרבת בסיס הגזע ותוכלו לראות כרסומים שלהם בענפים, במרכז החוטרים, ובגזע עצמו.

במקרה שהבחנתם בחדקונית בבסיסו של דקל תמר, יש לקרוא באופן מידי לכורת עצים על מנת לכרות את העץ ללא כל שהיות, ולהרחיק אנשים ורכבים מסביבת העץ עד לעקירתו המוחלטת.

עץ דקל קנרי מת
עץ דקל קנרי שהתמוטט בשומרון בעקבות כרסום של החדקונית בבסיסו
כרסום של חדקונית בבסיס הגזע
בסיס גזע של דקל קנרי שהתמוטט, כורסם ע"י הזחל.
דקל התמוטט בישיבה בירושלים
דקל קנרי שהתמוטט כתוצאה מהחדקונית.

קישורים בנושא פגיעת החדקונית בדקלים