גיזום עץ פקאן

כיצד לגזום עץ פקאן?

הדבר החשוב ביותר בגידול עצי פקאן הוא לעצב את העץ כבר בשנותיו הראשונות. הנטייה הטבעית של עץ הפקאן הוא הנטייה של הענפים היוצאים החוצה כלפי מטה, זאת מחמת כובד משקלם בגלל הפירות, משקל הענף המתעבה, והעלים. כך מדי שנה הענפים נוטים יותר ויותר מטה.

העיצוב הראשוני של העץ חייב לקחת בחשבון את הנוף הסופי שאנו רוצים שיהיה לעץ. לכן, צריך לפתח תשתית ענפים אשר צמיחתם עולה כלפי מעלה כמה שאפשר. כמובן ניתן להשאיר מספר ענפים צדדים אשר יהוו הצללה לגזע העץ.

הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון בגיזום העץ הוא גובה הגזע. רצוי מאוד שגובה הגזע החשוף יהיה בערך כ-2 מטר מעל פני הקרקע. משם העץ יוכל לשלוח ענפים הצידה וכלפי מעלה. – לכן לאורך כל שנותיו הראשונות של העץ אנו נדכא ענפים צדדים שנמצאים פחות מ-2 מטר, ונקרא להם "ענפים זמניים", אלו בשנים הראשונות יעזרו לפתח את הגזע על ידי תהליכי ההתמרה שלהם, ויספקו מזון לעץ ושורשיו בתחילת דרכו.

עצי פקאן בוגרים עצי פקאן צומחים לגובה רב, אין צורך לטפס בכדי לאסוף את הפירות, הם נופלים לבד.

הדבר השני שיש לקחת בחשבון הוא הגזע המרכזי, לאורך כל שנות העץ הראשונות אנו נבחר את הגזע המרכזי, ונדחה כל ניסיון להתחרות עמו, כך שהגזע המרכזי יהיה התמך הראשי החזק ביותר של כלל ענפי העץ. שדרה חזקה הינה סימן היכר לעץ חזק.

לשם שמירה על הגזע המרכזי, יש כל שנה לגזום ענפים מתחרים, ולשמור על שדרה ארוכה וישרה כמה שניתן, את השדרה המרכזית אנו נגזום תמיד בקצה מדי שנה, ונאלץ את העץ להתפתח ולשלול התפצלויות. הגיזום של הגזע המרכזי יהיה בקצהו כך שגוזמים את מקבץ הניצנים הסופי ומאפשרים התפתחות נוספת של הגזע.

בשנים מאוחרות יותר, אנו נבחר ענפים משניים, אלה נטפח בעדינות כך שיהיו ענפים חזקים אשר אינם באים להתחרות עם הגזע הראשי, יש לבחור את הענפים המשניים כך שהענף יוצא בשיפוע רחב אך עם נטייה כלפי מעלה (מפני שעם השנים תהיה נטייתו כלפי מטה, והשיפוע בינו לבין הגזע המרכזי אינו שיפוע חד כדי לא ליצור עצה לחיצה, מה מחליש את מבנה ההנדסי של הגזע).

עץ הפקאן הוא מרשים למדי וצומח לכדי עשר עד שבע עשר מטרים, בהקפדה נכונה על גיזום נכון בשנותיו הראשונות יהיה על נקל לשמרו ולטפחו בהמשך.

פרי הפקאן