גיזום עץ לימון

כיצד לגזום עץ לימון?

x

ישנן שיטות רבות לגיזום עצי לימון, אשר כולן פותחו בהתאם לתנאים החקלאיים ביישובים שונים בהם גודלו העצים. הם הוכיחו את עצמם כמוצלחים בכל מקום בו השתמשו בהם בעקביות.

השיטות אומצו בקלות רבה ביותר על ידי מגדלי לימונים חובבים שברשותם בין אחד לשלושה עצים בחצר.

השיטה מנצלת את הרגל הגידול הטבעי של העץ, ודורשת הכי פחות תשומת לב. מכיוון ש"עלות הקטיף" אינה נכנסת לגידול הלימון של המגדל החובב, שיטת גידול זו תתגלה כמצוינת ותוכיח עצמה בגיזום עקבי עם השנים.

הגיזום יכול להיעשות בכל עת של השנה לפי הצורך, מכיוון שהלימונים פורחים ונותנים פירות באופן קבוע.

באופן רגיל עץ לימון לא יצטרך גיזום במשך ארבע השנים הראשונות לקליטתו, למעט קיצוץ ענפים המתחככים אחד בשני, וגיזום ענפים מים סוררים שגדלו על הגזע. אולם ניתן גם לפתור בעיה זו על ידי משיכה של הענפים הצידה, זאת במקום לחתוך אותם, מכיוון שחתך מעודד צמיחה מחודשת של עוד ענפים.

באופן רגיל עץ לימון לאחר קליטתו שולח ענפים ארוכים שצומחים במהירות ממרכז הראש, ועם הזמן הופכים לכבדים ומתחילים להתכופף בהדרגה. ניתן להשתמש בתכונה זו של הלימון כדי לפתח עץ יצרני שנותן פירות כל השנה.

על לימון, עם הרבה לימונים עליו עץ לימון עמוס פירות

כמו עצי הדר רבים, לא כדאי להשאיר ענפים שנמצאים במרחק של פחות מחצי מטר מהקרקע בגלל הסכנה לזיהום פטרייתי של הפירות והענפים. בנוסף, כיוון שהענפים התחתונים עמוסים כל שנה עם משקל הפירות והעלים הם צפויים להתנתק וההשקעה בהן תרד לטמיון. לפיכך, חותכים ענפים אלו בחזרה על מנת לטפח ענפים בריאים בראש העץ, שם הם יגדלו לבד ראשי.

בכל מקרה כאשר חותכים ענף, יש לחתוך באופן חלק מבלי להשאיר זיזים, מפני שהזיזים מעודדים ריקבון בגפיים הראשיות של העץ.

הענפים בעלי הקצוות הארוכים המסתובבים והזקופים המופיעים במהלך חודשי הקיץ במרכז העץ, יהפכו עם הזמן לעצי פרי טובים, ולכן יש להשאיר אותם, למעט מקום בו ישנו ריכוז רב מדי של ענפים היוצאים ממקום אחד.

במקרה זה יש לבחור באחד הענפים החזקים ולחתוך את האחרים. כאשר ענפים גבוהים אלה מגיעים לראש העץ הם יתחילו לפתח זרדים רוחביים ועלים כבדים, מה שיגרום להם להתכופף בצורת קשת, אז יש להסיר את הענפים שעלולים להפריע להם. כאשר עץ זה מתבגר הוא יתחיל לתת פירות, והלימונים הקרובים לקצוות ענפים אלה יהיו בדרך כלל באיכות הטובה ביותר.

שיטת גידול זו עשויה להתבצע באופן מתמיד, תוך חידוש מתמיד של העץ הנושא את הפירות. העץ אולי לא יהיה הכי סימטרי בצורתו, אבל הוא יפיק שפע של לימונים איכותיים.

כאשר הענפים מתקרבים מדי לקרקע (1.5 מטר), חותכים את הענף ומפתחים ענפים חדשים מחלקו הפנימי של גזע העץ. אחת לחמש עד עשר שנים יהיה צורך להסיר ענף נותן פרי מאחר והוא גדל בקרבה יתירה לאדמה.

לימון השיח הגמדי לא ידרוש כמעט שום גיזום, למעט כריתת ענפים מפריעים וכאשר בדים מרכזיים מתכופפים לאדמה, יש לגזום אותם בצמוד לגזע, מה שיעודד צמיחה חדשה במקומות טובים יותר.

פרי הלימון