גיזום עץ אבוקדו

כיצד לגזום עץ אבוקדו?

את עץ האבוקדו דורשים הרבה חכמי גיזום, וישנם שיטות גיזום רבות עבור עץ זה. אולם מתוך ניסיון רב בשנים, ננסה להתמקד בשיטת גיזום עבור הגינון הביתי. לטעמי היא אשר תיתן את מירב הפירות ותשמור על יפי העץ ובריאותו.

אחד הדברים החשובים לזכור כשנגישים לעץ האבוקדו, הוא כי עץ זה הוא עץ סב-טרופי, ולכן ככל אשר ניטיב לחקות את תנאי הגדילה הטבעיים שלו כך נצליח ביותר עם עץ זה, ונשמור עליו בריא וחזק ומניב פרי.

ביערות האימתניים עץ זה נוטה לגדל שורשים צמודים לפני הקרקע, ולכן נדאג תמיד לחיפוי הקרקע מתחת לעץ, צמחיה רקובה, עלים יבשים, קש וכו' אך לעולם אין לגדל דשא מעל השורשים. יש לדאוג שהחיפוי אינו יוצר מעין "הר געש" מסביב לעץ. יש לדאוג שהחיפוי יהיה עד 5 ס"מ. התעבות של החיפוי גורמת לשורשים לעלות ולחנוק את העץ.

כיצד לגזום עץ אבוקדו גיזום עץ האבוקדו

עץ האבוקדו באופן כללי אינו דורש גיזום, אך ענפיו הם חלשים, ולכן בעוד שהפירות והעלים רק מוסיפים לחולשה זו. ויגרמו בעצם לכיפוף הענפים מדי שנה. עד כדי נגיעה בקרקע. ולכן, יש להסיר ענפים שנוגעים בקרקע או קרובים אליה, אך עם זאת יש להיזהר לא ליצור "חור" בעץ ובכך לחשוף את הגזע לשמש היוקדת, זה יוצר כוויות על הגזע.

כוויות בקליפת העץ מקשות את הקליפה ומחלישות את צמיחת העץ, ואם הכוויה היא על ענף יש לדאוג לטפח ענף אחר שיגדל תחתיו.

אם האבוקדו גדל רק לצד אחד, כמו במרבית הגנים הפרטיים, יש לדאוג לתמך בשנים הראשונות לצמיחה, או למתוח ענפים, כך שברבות השנים העץ יתיישר.

יש צורך בגיזום אך ורק כאשר הענפים מהווים הפרעה של ממש, מגיעים לקרקע, או ענפים יבשים. ככל שהעץ יגדל כך פחות נצטרך לדאוג לו, ולגזום אותו.

פרי האבוקדו