שירותי גיזום עצים ניקיון ותחזוקה של דקלים

גיזום עצי דקל - תחזוקה שנתית

כל הדקלים דורשים תחזוקה שנתית קבועה, לרוב בחודשי הקיץ. בין יוני לספטמבר. צמיחתם מתחדשת כל שנה, ובתקופה זו הם מוציאים את סנסניהם, ולכן זו תקופה טובה לבצע גיזום של העלים היבשים וחלק מן העלים הירוקים, וכמובן את הפירות. את הפירות חשוב להסיר, מאחר והם מביאים חרקים אם לא קוטפים אותם בזמן, הפירות נופלים ארצה, מלכלכים, מחליקים ומדביקים את הרצפה. לכן מומלץ מאוד לעשות את הגיזום בעוד מועד לצמיחת הפירות.

גיזום דקלי תמר בהרצליה פיתוחגיזום דקלי תמר בהרצליה פיתוח

עצי הדקל הנפוצים בארץ הם:

 • הדקל הקנרי

  אשר הולך ומתמעט בארץ בגלל חיפושית חדקונית הדקל, אשר מטילה את ביציה בראש הדקל והתולעים הבוקעים אוכלים את העץ עד שמגיעים ללב הדקל, שם הם מגיעים למחזור השני של החיים והופכים לגולם שהופך לחיפושית וחוזר חלילה, בארץ נפגעו עשרות אלפי דקל קנרי, וכנראה ללא פיתרון סביר באופק מלבד הדברה על בסיס קבוע.

  הדקל כאמור, יפה מאוד. גזע עבה מאוד, עם תפרחת יפה של עלים ופירות בחודשי הקיץ. טיפוח הדקל ותחזוקתו הינו ביצוע אחת לשנה גיזום של הענפים הישנים וחלק מן הירוקים והורדת הפירות על מנת למנוע לכלוך, דבורים, ושאר חרקים. הדקל יפיפה, אך קוציו חדים מאוד ויש להיזהר כאשר הדקל הוא צעיר, ולכן להקפיד על ביצוע גיזום כך שהדקל לא יפגע חלילה באף אחד.

כריתת דקל קנרי בירושליםכריתת דקל קנרי בירושלים, הדקל מת מזה שנה כתוצאה מחדקונית הדקל
 • דקל הוושינגטוניה

  דקל אשר צומח לגובה מדי שנה, כ 40 ס"מ לערך. כתלות בהשקייה ובמיקום. ענפיו כמו כפות ידיים פרוסות, ירקרקים המתחדשים מדי שנה בחודשי הקיץ. כל שנה הוא מוציא פירות שחרחרים לא אכילים וקטנים, אשר נושרים ויכולים לגרום להפרעה ניכרת, זבובים, רצפה דביקה ומחליקה.

  הדקל הינו נפוץ מאוד בארץ בייחוד בשפלה, וצומח לגובה רב, יש להקפיד לא לשתול אותו בקרבת חומה או רצפה שהוא אומנם לא מתעבה כל כך, אבל עם הצמיחה הגזע הולך ונעשה עבה יותר ויותר.

  הדקל יחסית חסין לחדקונית, אך יש חשש שהיא תגיע גם אליו, אך הסיכוי הוא נמוך מאוד. מאוד.

  הדקל כאמור חזק מאוד, ועמיד בסופות ורוחות חזקות, הוא יכול להתנוענע עשרות מטרים מבלי להישבר כלל, גוף הגזע בנוי מסיבים סיבים כחבל הנכרך מעלה מעלה, ולכן יש לו גמישות מירבית ואינו מהווה כל סכנה.

  הדבר היחיד שיש לדאוג הוא טיפוח ותחזוקת הדקל מדי שנה, על ידי גיזום של הכותרת והורדת הפירות. באם הדבר לא נעשה העלים והפירות היבשים נערמים מעלה מעלה ויכולים להצטבר ברבות השנים לכמות משמעותית הנקראת בפינו "שמלה" שמלה זו משקלה יכול לעלות על 300 קילו, ומהווה מקום מחסה ליונים, עכברים, נחשים, מקקים ועוד מרעין בישין, בקרבת מבנים, חניה, מעבר ושביל להולכי דרך, שמלה זו מסוכנת, עם רוח, חלק או כל השמלה יכולה ליפול. יש חשש גדול גם לשריפה, ענפיו היבשים דליקים מאוד ויכולים להוות חומר בעירה מצויין, כך העץ יכול להיות לפיד אש בגובה של 12 מטר בקלות רבה.

  ולכן, יש להקפיד לגזום את העץ מדי שנה, כאמור הזנחה של העץ תביא לידי ייקור במחיר הגזום, שהרי העבודה נעשית כפולה.

  בכל מקרה, דקל הוושינגטוניה הוא יפה מאוד, אך יש לשים לב היכן הוא יכול להתאים, ולטיפול הכרוך בעץ זה.

גיזום דקל וושינגטוניה באורניתגיזום שמלת דקל וושינגטוניה באורנית
 • דקל תמר

  דקל תמר הוא אחד העצים הנפוצים במרכז, והינו עץ פשוט ויפה. כמו שאר הדקלים, העץ דורש תחזוקה שנתית. גיזום של ענפי הדקל הישנים וחלק מהכותרת התחתונה, הורדה של הפירות בחודשי הקיץ. ישאירו את העץ רענן ויפה כל השנה.

  ישנה אכן סכנה מועטה בגלל חדקונית הדקל, נמצאו לא מעט עצים אשר נפגעו באורח קשה מהחיפושית. בעץ זה, החיפושית מכה בצורה מסוכנת מאוד, שהרי לא תמיד היא דוגרת בחלקו העליון של העץ, והזחלים עושים את דרכם בתחתית העץ למרכזו. כך מותירים חללים רבים בתוך העץ אשר יכולים להביא לקריסתו. מקרה מצער ארע באחד הקיבוצים בארץ, אך למרבה המזל הילדה יצא מזה בחיים. לכן גם על עצים אלו יש להקפיד ולחפש חורי כניסה ואם יש חדקונית בקרבת העץ להזעיק מומחה למקום באופן מיידי.

  לבד זאת, דקל התמר הוא עץ יפה, ומצוי בארץ בעיקר בשפלה. מספק פירות רבים ועסיסיים כל שנה. את הפירות יש לאכסן במקרר עד להבשלה, אפשר גם להקפיא.

תחזוקה שנתית של דקל תמרעץ תמר לאחר גיזום, תחזוקה שנתית
 • דקל "קוקוס"

  דקל זה הוא עץ חלק עם ענפים ארוכים וירוקים, המצמיח מדי שנה סנסני פירות ענפים ועבים, וכבדים למדי. אלה יוצאים מתוך תרמילים גדולים מאוד אשר כבדים גם כן וצומחים מתוך כותרת העץ.

  לעץ זה יספיק בדרך כלל תחזוקה שנתית אשר בה ייגזמו הענפים הישנים וחלק מן הירוקים. כמו כן גם הוצאת הפירות בצורה עדינה מבלי שתפגע בגזע העץ.

  עץ זה קליפתו חלקה ויפה, ויכול להוות עץ נוי בקרבת מדשאה, וחצר קטנה. אולם ענפיו די ארוכים ויש לשים לב לשתול את העץ במרחק מה (לפחות 4 מטר) ממבנה מגורים.

עץ דקל קוקוס עם דבורים במהלך העברת כוורתעץ דקל קוקוס עם כוורת דבורים, נתבקשתי להעביר את הכוורת דבורים למקום אחר
 • דקל טבעות "מלכותי"

  דקל זה יפה מאוד, וכמעט ואינו דורש טיפוח. קליפתו חלקה וקשה מאוד, הטיפוס עליו נעשה בשיטה מיוחדת הנקראת SRT ודורשת מיומנות מיוחדת. בדרך כלל אין צורך לגזום את העץ, אלא אם כן הפירות מפריעים עד מאוד. הוא משיר די בקלות את ענפיו הישנים, ומצמיח מעט ענפים תחתם. ולכן דקל זה אינו דורש תחזוקה רבה, והוא יפה עד מאוד לחצר הבית. כמו כן הוא יכול לצמוח לגובה רב, אשר כן ידרוש טיפול שנתי מחמת סכנת הנפילה של פירות או ענפים יבשים.

עץ דקל מלכותי, לא נגענועץ דקל מלכותי, לא נגענו!