שירותי גיזום עצים גוזם עצים מקצועי

מהו גוזם עצים?

אילנאי, חוטב עצים, גוזם עצים, ארבוריסט, מנתח עץ (פחות נפוץ), הוא מקצוע בפועל של חקלאות, שהוא טיפוח, הכוונה, והבראה של עצים בודדים, שיחים, גפנים, צמחים אחרים ורב שנתיים, אין להתבלבל עם הגנן, אשר לעתים קרובות המקצוע הוא חופף, בעוד שהגוזם עצים, מתמחה בעבודה בגובה, ובכריתה של עצים.

גוזם עצים בדרך כלל מתמקד בבריאות ובבטיחות של צמחים בודדים ועצים, ולא יערנות (למרות שהיערנים של קק"ל עושים זאת לא מעט, ומקבלים הכשרה דומה) (תחומים של ייעור silviculture). לכן, היקף עבודתו של הארבוריסט או הגוזם עצים הוא אפוא שונה מזה של היערן. שהרי כמעט תמיד הגוזם עצים פועל בסביבה האורבנית.

טיפוס על עצים

תחומי הגיזום

הגוזמים עובדים הרבה ליד חוטי חשמל ומקבלים הכשרה בטיחותית וידע בכדי לעבוד בקרבת קווי מתח גבוה. יש מגוון של מרחקים מינימליים שיש לשמור מחוטי חשמל בהתאם למתח, אולם המרחק המשותף לקווי מתח נמוך בסביבה עירונית הוא כ -3 מטר.
הגוזם עצים יכול להשתמש במגוון של טכניקות לטפס על העץ. הטכניקה הפחות פולשנית והנפוצה ביותר בשימוש היא לעלות על החבל. ישנן שתי שיטות נפוצות של טיפוס, מערכת חבל יחיד (SRS) ומעבר חבלים מערכת (MRS). כאשר הבטיחות האישית נמצאת תמיד בראש העדיפויות. טכניקה נוספת בידי הגוזם היא שימוש ב-"דוקרנים", (הידוע גם בשם "gaffs" או "spurs") הצמודים למגפי העבודה עם רצועות לעלות ולעבוד. קוצים פוצעים את העץ, ומשאירים חורים קטנים בכל שלב.

עבודתו של גוזם העצים עשויה להיות כרוכה בעצים גדולים ומורכבים מאוד, עצים הם מעין מערכות אקולוגיות שלמות, אשר חוסים בהם מגוון שלם של יצורים ובעלי חיים, (בנוסף לרכב החוסה בצל העץ:) ויש קשר הדוק בין העץ ושאר המערכת האקולוגית הנופית. לכן יש תמיד לדרוש ניטור וטיפול כדי להבטיח שהם בריאים, בטוחים, ומתאים לבעלי הנכס או הסטנדרטים של הקהילה המקומית (הדומם, הצומח, והחי -בני אדם ובעלי חיים). עבודה זו עשויה לכלול חלק או את כל הפעולות הבאות: שתילה; הרכבה; גיזום; תמיכה מבנית; מניעה, או אבחון וטיפול phytopathology או טפילות; התקנת הגנה מפני ברקים; והסרת צמחייה הנחשבת כמסוכנת, מין פולשני, והסרת מחלה או עשבים שוטים.

כדאי מאוד להתייעץ עם גוזם העצים (האילנאי) יכולים גם לתכנן, להתייעץ, לכתוב דוחות ולספק עדות משפטית. בעוד הרבה מההיבטים של עבודה זו נעשים על בשטח, אך הגוזם בעל הרבה ניסיון עם העצים ויכול להיות לעזר בתחום זה רבות.
גוזם עצים (אילנאי) יכול לבצע מגוון עבודות תוך היעזרות בידע, בכלים ובניסיון שברשותו ויכול להיות לעזר לכל דבר הקשור לטיפוס ועבודה בגובה, עם עצים עם חבלים, רתמות, סולמות וציוד אחר. חלק מהגוזמים משתמשים גם במעליות מנופים אך הטכניקה שם שונה מהעבודה ללא מכונות כבדות.

הכשרת הגוזם

הגוזם עצים מקבל את הכשרתו המקצועית במגוון דרכים ויש כאלה שבהכשרתם הם מתאימים יותר מאחרים. ניסיון הוא מעלה ראשונה בעבודה בטוחה ויעילה בסביבה האורבנית, והיא חיונית מאוד. גוזמי עצים נוטים להתמחות בדיסציפלינה אחת או יותר של חקלאות, כגון אבחון וטיפול במזיקים, מחלות וחסרונות תזונתיים בעצים, טיפוס וגזום, הגנה מפני ברקים, או אולי התייעצות ודיווח. כל הדיסציפלינות האלה קשורות, אולם מרבית הגוזמים הוותיקים קיבלו את הכשרתם ממשרד החקלאות, אשר נקרא: "גוזם מומחה", בעל תעודה זו, הינו בעל ידע והאמצעים לגזום בצורה בטוחה וראויה עצים ושיחים.

הסמכה רשמית של מדינת ישראל אין, אבל ישנה חובה על פי חוק להיות בעל רשיון של "עבודה בגובה" עם הסוג המתאים לאופי העבודה. כאמור, יש מגוון קורסים לגיזום עצים בגובה, אשר מביאים את המתלמדים לכדי התמקצעות בתחום, וקיימים מספר מועט מאוד של חברות אשר יכולות ללמד זאת בארץ.
בארצות הברית A Certified Arborist (CA) הוא מקצועי שיש לו מעל שלוש שנים של ניסיון מתועד ומאומת עבר מבחן קפדני בכתב מן האגודה הבינלאומית של Arboriculture. כינויים אחרים כוללים מומחה עירוני, מומחה השירות ואת מועצת מוסמך מוסמך Arborist (BCMA). ארה"ב וקנדה יש ​​גם הכשרה במכללה, אשר אם עבר ייתן את האישור של Arborist מוסמך.

הערכת סיכון עץ הוא רק על ידי אישור מוסמך (TRAQ) והמבחנים תוכננו על ידי האגודה הבינלאומית של חקלאות, הושק בשנת 2013, עדיין לא שמעתי על כך בארץ.

הסרת עץ דקל קנרי ברחוב הנביאים בירושלים

הכשרת הגוזם

גיזום עצים במסגרות נוף עירוני נתונים לעיתים קרובות להפרעות, בין אם אנושיות או טבעיות (מכוניות, עוברים ושבים, שלטים, מנורות, גגות, דודי שמש וכו'), הן מעל ומתחת לאדמה. הם עשויים לדרוש טיפול כדי לשפר את סיכויי ההישרדות שלהם בעקבות נזק ביולוגי או סיבות אביוטיות (חלחול מים ורקבון, שרפה, גדימת השורשים ע"י קבלן..).
גוזמי עצים יכולים לספק פתרונות מתאימים, כגון גיזום עצים לבריאות ומבנה טוב של העץ, מסיבות אסתטיות, ולאפשר לאנשים ללכת מתחת לענפים (טכניקה המכונה לעתים קרובות "הרמת גובה"), או כדי להרחיק את העץ מחוטי חשמל, גדרות, קירות וחלונות (טכניקה המכונה "צמצום הכתר"). תזמון ושיטות הטיפול תלויים במינים של עץ ובמטרה של העבודה. כדי לקבוע את שיטות העבודה המומלצות, ידע מעמיק של מינים מקומיים והסביבה הוא חיוני.

ישנו הבדל עצום בין הטכניקות והפרקטיקות של גוזם עצים מקצועי לאלה שלא עברו הכשרה או חסרי ניסיון אשר פשוט "מקצצים עצים". כמה שירותים המוצעים בדרך כלל נחשבים בלתי מקובלים על ידי סטנדרטים בינלאומיים מודרניים של גינון (ונעשים בתדירות יום יומית, בעיריות של תל-אביב, וירושלים על ידי קבלנים לא מקצועיים (https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-1882989,00.html), פגיעה כזו עלולה להזיק, לעוות, להחליש או אפילו להרוג עצים. דוגמה אחת כזו היא שיטת ה-"טופינג", שבו צמרות שלמים או גבעולים העיקריים מוסרים, בדרך כלל על ידי חיתוך בין גזע הראשי. כך נשאר גדם מכוער וצומחים ממנו הרבה ענפים לא מסודרים. עצים אשר מצליחים לשרוד טיפול כזה נשארים נוטים למגוון של השפעות מזיקות, כולל לצמיחה מחודשת נמרצת אך מצומצמת, רגישות למזיקים, חדירת פתוגן, וריקבון פנימי.

גיזום צריך להיעשות רק עם מטרה מסוימת בראש. כל חתך הוא פצע, וכל עלה אבוד הוא הסרת פוטנציאל פוטוסינתטי. גיזום תקין יכול להיות מועיל במובנים רבים, אבל צריך תמיד לעשות עם כמות מינימלית של רקמה חיה מוסר.

בשנים האחרונות, מחקרים הוכיחו כי תחבושות הפצע כגון צבע, זפת או כיסוי אחרים הם מיותרים ועשויים לפגוע בעצים. הכיסויים עשויים לעודד צמיחה של פטריות גורמת לרקבון. גיזום נכון, על ידי חיתוך הענפים במקום הנכון, יכול לעשות יותר כדי להגביל את ריקבון מאשר ההלבשה הפצע.

ניתן להשתמש בכימיקלים כדי לשלוט בחרקים או מחלה באמצעות יישום על גבי הקרקע, זריקות גזע או ריסוס. קרקעות דחוסות או מופרדות ניתן לשפר בדרכים שונות.

גוזם עצים טוב יכול גם להעריך עצים כדי לקבוע את בריאות, מבנה, בטיחות או היתכנות בתוך נוף ובקרבה לבני אדם.

היתרי כריתה וגיזום

בהתאם לסמכות השיפוט, יכולות להיות מספר סוגיות משפטיות הנוגעות לפרקטיקות של גוזם העצים. אלו כוללות בעיות גבול, בעיות בטיחות הציבור, עצי "מורשת" עם ערך קהילתי; ו בעיות "שכנים" אשר מתחלק למגוון נושאים כגון בעלות, דעות על אופי הגיזום, התנגדות לכריתה, השפעות של שורשים מעבר גבולות, בעיות מטרד, מחלות או חרקים הסגר, כמובן נושא הבטיחות של עצים בקרבת אנשים, בתים ורכבים.

גוזמי עצים מתבקשים לעתים קרובות לקבוע את הבסיס העובדתי של סכסוכים הקשורים לעצים, או על ידי בעלי רכוש פרטי ומבקשים להימנע מאחריות משפטית באמצעות חובת הזהירות. בארץ, אגרונום הוא מתבקש להעריך את ערכו של עץ במסגרת תביעת ביטוח על עצים שניזוקו או נהרסו, או כדי לשחזר נזקים שנגרמו כתוצאה מגניבת עצים או ונדליזם או עקירת עצים על ידי קבלן. בערים עם צרכי שימור עצים, ייתכן שתידרש הערכה של חברות גיזום וכריתה על סכנות עצים לפני שבעל הנכס רשאי להסיר עץ, או כדי להבטיח את ההגנה על עצים בתוכניות הפיתוח ובמהלך פעולות הבנייה. ביצוע עבודה על עצים מוגנים הוא בלתי חוקי ללא אישור מפורש של הרשויות המקומיות, ויכול לגרום לפעולה משפטית כולל קנסות גבוהים. שוכרים ובעלי בתים אשר התקשרו בחוזים עם איגוד של בעל הבית (ראה גם אמנה מוגבלת) עשויים להזדקק לחוות דעת מקצועית של גוזם עצים על מצב מסוכן לפני הסרת עץ, או עשויים להיות מחויבים להבטיח את ההגנה על נכסים סמוכים לפני הנטיעה עץ או במהלך גיזום.

בארצנו, לפני עקירת עץ, יש לבקש היתר מפקיד היערות המחוזי של קרן קיימת לישראל, הדבר כרוך בתשלום אגרה למועצה או העירייה המקומית, ואבחון העץ על ידי פקיד היערות, או אגרונום מטעם העירייה. ורק לאחר קבלת האישור ניתן לגדוע את העץ. (ראה קישור: היתרים לכריתת עצים)